p1440 Event Series

An experience for the whole family unlike any other. Featuring: Volleyball Tournament, Live Music and Health & Wellness Village

Brackets

Friday
Pool A
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
1Fri - 12:00pmCourt 1 (Stadium)Lima / C Salgado VS Palmer / Walsh Jennings0-1
5Fri - 2:00pmCourt 1 (Stadium)C Salgado / Walsh Jennings VS Lima / Palmer1-0
9Fri - 3:50pmCourt 8Palmer / C Salgado VS Lima / Walsh Jennings0-1
Pool B
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
2Fri - 12:00pmCourt 2 (Feature)Antonelli / Day VS Larsen / M Salgado1-0
6Fri - 2:00pmCourt 2 (Feature)Antonelli / Larsen VS Day / M Salgado0-1
10Fri - 3:50pmCourt 7Antonelli / M Salgado VS Day / Larsen0-1
Pool C
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
3Fri - 12:30pmCourt 1 (Stadium)Claes / Flint VS Cavalcanti / Maia1-0
7Fri - 2:30pmCourt 1 (Stadium)Cavalcanti / Claes VS Flint / Maia1-0
11Fri - 3:50pmCourt 5Claes / Maia VS Cavalcanti / Flint0-1
Pool D
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
4Fri - 12:30pmCourt 2 (Feature)Branagh / Silva Ramos VS Howard / Stockman0-1
8Fri - 2:30pmCourt 2 (Feature)Silva Ramos / Stockman VS Branagh / Howard1-0
12Fri - 3:50pmCourt 6Howard / Silva Ramos VS Branagh / Stockman0-1
Saturday Semi-Finals
Pool A
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
13Sat - 11:30amCourt 1 (Stadium)Cavalcanti / Walsh Jennings VS Branagh / Day1-0
15Sat - 12:30pmCourt 1 (Stadium)Day / Walsh Jennings VS Branagh / Cavalcanti1-0
17Sat - 3:30pmCourt 1 (Stadium)Branagh / Walsh Jennings VS Cavalcanti / Day0-1
Pool B
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
14Sat - 11:30amCourt 2 (Feature)Antonelli / Claes VS Palmer / Stockman1-0
16Sat - 12:30pmCourt 2 (Feature)Claes / Stockman VS Antonelli / Palmer1-0
18Sat - 3:30pmCourt 2 (Feature)Claes / Palmer VS Antonelli / Stockman1-0
Sunday Finals
Pool A
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
19Sun - 9:00amCourt 1 (Stadium)Claes / Walsh Jennings VS Cavalcanti / Palmer0-1
20Sun - 9:30amCourt 1 (Stadium)Cavalcanti / Claes VS Palmer / Walsh Jennings0-1
21Sun - 10:00amCourt 1 (Stadium)Claes / Palmer VS Cavalcanti / Walsh Jennings0-1
Finals
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
22Sun - 2:00pmCourt 1 (Stadium)Claes / Palmer VS Cavalcanti / Walsh Jennings0-1

CHAMPION

REBECCA CAVALCANTI BARBOSA SILVA

Friday
Pool A
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
1Fri - 11:00amCourt 1 (Stadium)Evans / Samoilovs VS Brunner / Huber1-0
5Fri - 1:00pmCourt 1 (Stadium)Brunner / Samoilovs VS Evans / Huber0-1
9Fri - 3:00pmCourt 1 (Stadium)Huber / Samoilovs VS Brunner / Evans1-0
Pool B
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
2Fri - 11:00amCourt 2 (Feature)Crabb / Pedlow VS Bomgren / Jennings0-1
6Fri - 1:00pmCourt 2 (Feature)Bomgren / Crabb VS Jennings / Pedlow0-1
10Fri - 3:00pmCourt 2 (Feature)Crabb / Jennings VS Bomgren / Pedlow1-0
Pool C
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
3Fri - 11:30amCourt 1 (Stadium)Kolinske / Santos VS Hyden / Rosenthal1-0
7Fri - 1:30pmCourt 1 (Stadium)Hyden / Santos VS Kolinske / Rosenthal1-0
11Fri - 3:30pmCourt 1 (Stadium)Rosenthal / Santos VS Hyden / Kolinske1-0
Pool D
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
4Fri - 11:30amCourt 2 (Feature)Casebeer / Patterson VS Budinger / Schalk1-0
8Fri - 1:30pmCourt 2 (Feature)Casebeer / Schalk VS Budinger / Patterson0-1
12Fri - 3:30pmCourt 2 (Feature)Budinger / Casebeer VS Patterson / Schalk0-1
Saturday Semi-Finals
Pool A
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
13Sat - 11:00amCourt 1 (Stadium)Jennings / Kolinske VS Casebeer / Samoilovs0-1
15Sat - 12:00pmCourt 1 (Stadium)Jennings / Samoilovs VS Casebeer / Kolinske0-1
17Sat - 3:00pmCourt 1 (Stadium)Casebeer / Jennings VS Kolinske / Samoilovs1-0
Pool B
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
14Sat - 11:00amCourt 2 (Feature)Huber / Santos VS Bomgren / Patterson0-1
16Sat - 12:00pmCourt 2 (Feature)Patterson / Santos VS Bomgren / Huber1-0
18Sat - 3:00pmCourt 2 (Feature)Bomgren / Santos VS Huber / Patterson0-1
Sunday Finals
Pool A
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
19Sun - 9:00amCourt 2 (Feature)Casebeer / Santos VS Samoilovs / Patterson0-1
20Sun - 9:30amCourt 2 (Feature)Casebeer / Patterson VS Samoilovs / Santos0-1
21Sun - 10:00amCourt 2 (Feature)Casebeer / Samoilovs VS Patterson / Santos1-0
Finals
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
22Sun - 1:00pmCourt 1 (Stadium)Samoilovs / Patterson VS Santos / Crabb0-1

CHAMPION

RICARDO SANTOS

POOL PLAY

Pool A
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
1Fri - 9:00amCourt 7Spieler / Wheeler VS Zappia / Blocksom2-0
2Fri - 9:00amCourt 8Strange / Newberry VS Gallay / Pereyra1-2
13Fri - 12:00pmCourt 7Spieler / Wheeler VS Gallay / Pereyra2-1
14Fri - 12:00pmCourt 8Zappia / Blocksom VS Strange / Newberry0-2
Pool B
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
3Fri - 10:00amCourt 1 (Stadium)Pollock / DiCello VS Felisberta /Cavalcanti0-2
4Fri - 10:00amCourt 2 (Feature)Thibodeau / Willis VS Bonnerová / Kotnik0-2
15Fri - 1:00pmCourt 7Felisberta /Cavalcanti VS Bonnerová / Kotnik0-2
16Fri - 1:00pmCourt 8Pollock / DiCello VS Thibodeau / Willis0-2
Pool C
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
5Fri - 10:00amCourt 5Sykora / Knudsen VS Petrasic / Ross2-0
6Fri - 10:00amCourt 6House / Paranagua VS Smith / Manwill2-0
17Fri - 2:00pmCourt 5Sykora / Knudsen VS House / Paranagua2-1
18Fri - 2:00pmCourt 6Petrasic / Ross VS Smith / Manwill0-2
Pool D
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
7Fri - 10:00amCourt 7Gaffney / Pregowska VS Galindo / Galindo1-2
8Fri - 10:00amCourt 8Shaw / Ponnet VS Schuh / Bush2-1
19Fri - 2:00pmCourt 7Galindo / Galindo VS Shaw / Ponnet0-2
20Fri - 2:00pmCourt 8Gaffney / Pregowska VS Schuh / Bush2-1
Pool E
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
9Fri - 11:00amCourt 5Quiggle / Wopat VS Laquaniello / WIlson2-0
10Fri - 11:00amCourt 6Hogan / Matic VS Karelov / Deturk2-1
21Fri - 3:00pmCourt 5Quiggle / Wopat VS Hogan / Matic0-2
22Fri - 3:00pmCourt 6Laquaniello / WIlson VS Karelov / Deturk0-2
Pool F
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
11Fri - 11:00amCourt 7Turner / Fonoimoana VS Revuelta / Orella2-0
12Fri - 11:00amCourt 8Hildreth / Schermerhorn VS Rice / Harper2-0
Fri - 3:00pmCourt 7Turner / Fonoimoana VS Hildreth / Schermerhorn2-1
24Fri - 3:00pmCourt 8Revuelta / Orella VS Rice / Harper2-0

MAIN DRAW

QUARTER-FINALS
SEMI-FINALS
FINALS
Match #25
Bonnerová / Kotnik
Smith / Manwill

Court 3

Sat - 11:00am

Match #26
Hildreth / Schermerhorn
Gallay / Pereyra

Court 4

Sat - 11:00am

Match #33
Bonnerová / Kotnik
Hildreth / Schermerhorn

Court 8

Sat - 1:30pm

Match #37
Hildreth / Schermerhorn
Hogan / Matic

Court 3

Sun - 10:00am

Match #27
Hogan / Matic
Galindo / Galindo

Court 5

Sat - 11:00am

Match #28
Shaw / Ponnet
Karelov / Deturk

Court 6

Sat - 11:00am

Match #34
Hogan / Matic
Karelov / Deturk

Court 6

Sat - 1:00pm

Match #39
Hogan / Matic
Spieler / Wheeler

Court 1 (Stadium)

Sun - 12:00pm

Match #29
Spieler / Wheeler
Strange / Newberry

Court 3

Sat - 12:00pm

Match #30
Sykora / Knudsen
Quiggle / Wopat

Court 4

Sat - 12:00pm

Match #35
Spieler / Wheeler
Quiggle / Wopat

Court 3

Sat - 3:00pm

Match #38
Spieler / Wheeler
Turner / Fonoimoana

Court 6

Sun - 10:00am

Match #31
House / Paranagua
Felisberta /Cavalcanti

Court 5

Sat - 12:00pm

Match #32
Turner / Fonoimoana
Thibodeau / Willis

Court 6

Sat - 12:00pm

Match #36
Felisberta /Cavalcanti
Turner / Fonoimoana

Court 6

Sat - 3:00pm

POOL PLAY

Pool A
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
1Fri - 9:00amCourt 1 (Stadium)Ratledge / Rodriguez VS Resende / Carvalhaes0-2
2Fri - 9:00amCourt 2 (Feature)Priima / Landel VS Mewhirter / Muagututia0-2
13Fri - 12:00pmCourt 5Resende / Carvalhaes VS Mewhirter / Muagututia0-2
14Fri - 12:00pmCourt 6Ratledge / Rodriguez VS Priima / Landel0-2
Pool B
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
3Fri - 9:00amCourt 3Marques / Semenov VS Binstock / Dearing2-0
4Fri - 9:00amCourt 4Smith / Irvin VS Lorenz / Partain2-1
15Fri - 1:00pmCourt 3Marques / Semenov VS Smith / Irvin2-0
16Fri - 1:00pmCourt 4Binstock / Dearing VS Lorenz / Partain0-2
Pool C
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
5Fri - 9:00amCourt 5O'Gorman / Saxton VS Jacobs / Boag0-2
6Fri - 9:00amCourt 6Samuels / Brunsting VS Ontiveros / Rubio0-2
17Fri - 1:00pmCourt 5Jacobs / Boag VS Ontiveros / Rubio0-2
18Fri - 1:00pmCourt 6O'Gorman / Saxton VS Samuels / Brunsting0-2
Pool D
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
7Fri - 10:00amCourt 3Drost / Zaun VS Schwengel / Brown2-0
8Fri - 10:00amCourt 4Palm / Ferreira VS Paulis / Lotman2-0
19Fri - 2:00pmCourt 3Drost / Zaun VS Palm / Ferreira2-1
20Fri - 2:00pmCourt 4Schwengel / Brown VS Paulis / Lotman0-2
Pool E
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
9Fri - 11:00amCourt 3Frishman / Marciniak VS Mallin / Doubravsky2-0
10Fri - 11:00amCourt 4Burik / Webber VS Connors / Henderson2-0
21Fri - 3:00pmCourt 3Frishman / Marciniak VS Burik / Webber1-2
22Fri - 3:00pmCourt 4Mallin / Doubravsky VS Connors / Henderson1-2
Pool F
MatchDay and TimeCourtTeamsSets
11Fri - 12:00pmCourt 3Walkenhorst / Filho VS Williams / Zemljak2-0
12Fri - 12:00pmCourt 4Field / Friend VS Austin / Johnson2-0
Fri - 3:50pmCourt 3Walkenhorst / Filho VS Field / Friend2-0
24Fri - 3:50pmCourt 4Williams / Zemljak VS Austin / Johnson2-1

MAIN DRAW

QUARTER-FINALS
SEMI-FINALS
FINALS
Match #25
Walkenhorst / Filho
Samuels / Brunsting

Court 1 (Stadium)

Sat - 9:00am

Match #26
Palm / Ferreira
Resende / Carvalhaes

Court 2 (Feature)

Sat - 9:00am

Match #33
Walkenhorst / Filho
Resende / Carvalhaes

Court 1 (Stadium)

Sat - 1:00pm

Match #37
Walkenhorst / Filho
Smith / Irvin

Court 3

Sun - 9:00am

Match #27
Mewhirter / Muagututia
Lorenz / Partain

Court 3

Sat - 9:00am

Match #28
Burik / Webber
Smith / Irvin

Court 4

Sat - 9:00am

Match #34
Mewhirter / Muagututia
Smith / Irvin

Court 2 (Feature)

Sat - 1:00pm

Match #39
Walkenhorst / Filho
Ontiveros / Rubio

Court 1 (Stadium)

Sun - 11:00am

Match #29
Marques / Semenov
Priima / Landel

Court 1 (Stadium)

Sat - 10:00am

Match #30
Drost / Zaun
Jacobs / Boag

Court 2 (Feature)

Sat - 10:00am

Match #35
Marques / Semenov
Drost / Zaun

Court 3

Sat - 2:00pm

Match #38
Drost / Zaun
Ontiveros / Rubio

Court 6

Sun - 9:00am

Match #31
Frishman / Marciniak
Field / Friend

Court 3

Sat - 10:00am

Match #32
Ontiveros / Rubio
Paulis / Lotman

Court 4

Sat - 10:00am

Match #36
Frishman / Marciniak
Ontiveros / Rubio

Court 6

Sat - 2:00pm